Pondělí, 5 června, 2023
aktualne

Víte, co potřebují vaše pokojové rostliny v zimě?

Zimní období je pro pokojové rostliny obtížné. Musí se popasovat s nedostatečnými světelnými podmínkami a teplým suchým vzduchem z vytápění. Díky našim tipům na péči však vaše pokojíčky přežijí toto tmavé období bez újmy.

Aby pokojové rostliny přežily zimu, při péči o ně je třeba myslet na několik důležitých věcí. V zimních měsících musí totiž čelit úplně jiným podmínkám, na jaké jsou zvyklé. Především je to teplý vzduch z topného systému, který sice stimuluje jejich růst, ale intenzita světla je pro mnoho druhů v tomto období nedostačující. Navíc jde o suchý vzduch, který zvyšuje riziko napadení škůdci au tropických druhů způsobuje žloutnutí listů.

Nepřehřívejte je, ale přisvětlujte
Bez ohledu na to, jak láskyplně se věnujete své pokojové rostlině – není-li spokojena s umístěním, musíte se o ni postarat. Pokojové rostliny by obecně, ale zejména v zimě, neměly být příliš přehřáté. U mnoha druhů takové jevy vedou k opadávání listů ak rozšiřování škůdců. Citlivé druhy proto uchovávejte přes zimu v místnosti, která je chladnější, například v ložnici. Překurovat byste neměli ani své obývací pokoje. Raději nastavte termostat na radiátoru tak, aby se teplota přes noc snížila. Kromě vzduchu, dostatku vody a živin je pro zdravý růst rostlin důležitým faktorem světlo. Pokud nemáte velká okna, nedostatek světla v zimě můžete kompenzovat umělým osvětlením. Sortiment v současnosti zahrnuje také LED žárovky s dlouhou životností a velkým světelným spektrem, které spotřebovávají málo elektřiny a nezahřívají se ani po delším používání. Pokud si nainstalujete časovač, můžete čas svícení ovládat, jak potřebujete.

Zvyšujte vlhkost!
Topení značně vysušuje vzduch v místnosti, a proto jsou mnohé pokojové rostliny vděčné za opatření, kterými můžete zvýšit vlhkost vzduchu. Na výběr máte několik možností: rosení, misky s vodou nebo interiérové ​​zvlhčovače, které zavěsíte na radiátor. Druhy vyžadující vyšší vzdušnou vlhkost minimálně 2krát týdně roste rozprašovačem, případně sprchujte vlažnou vodou. Druhy s nejvyššími nároky na vzdušnou vlhkost, jako jsou masožravé rostliny, je třeba mít během zimy zavřené v pokojových sklenících, které jim poskytnou optimální podmínky.

Osprchujte nebo otřete listy
Zatížení prachem v místnosti je v topném vzduchu vyšší než v létě. Zároveň je v zimě velmi důležité, aby slabé denní světlo pronikalo na listy bez ztráty a nebylo blokováno vrstvou prachu. To je také důvod, proč byste měli malolisté pokojové rostliny sprchovat vlažnou vodou každé čtyři až šest týdnů. Velkolisté a dekorativní rostliny zbavujte prachu pomocí jemného hadříku, případně si jej můžete navlhčit. Při odstraňování prachu z listů je třeba postupovat opatrně, abyste nepoškodili listy. Na druhy s jemnějšími listy použijte plochý štětec.

Odstraňování prachu z listů pokojových rostlin
Pokud v zimě pravidelně odstraňujete prachovou vrstvu z listů pokojových rostlin, zajistíte jim více světla. | Zdroj: Shutterstock
Dávejte pozor na škůdce
Jednou za týden zkontrolujte pokojové rostliny, zda nejsou napadeny škůdci. Všímejte si listů, jestli nemají lesklý a lepkavý povrch na spodní straně nebo světlé tečkové skvrny. V případě prvního příznaku jde o napadení červci, které známe spíše pod názvem puklice. Obvykle se zdržují na spodní straně listů a škodí sáním rostlinných šťáv. Tento škůdce má vypouklé hnědé tělo, které tvoří jeden celek s voskovým krunýřem. V druhém případě jde o napadení rostliny roztoči, které se rychle šíří a živí se šťávami rostlin. Pokud proti nim nezasáhnete včas, vytvoří se na listech jemná bílá pavučinka, listy zežloutnou a uschnou. Infikované pokojové rostliny ihned přeneste do karantény, tzn. do místnosti, ve které se parazité nemohou šířit na zdravé jedince, a proti škůdcům bojujte vhodnými pesticidy (Apollo 50 SC proti roztočům či Dursban 480 EC proti červcům).

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles