Home Zahrada Víte, co potřebují vaše pokojové rostliny v zimě?

Víte, co potřebují vaše pokojové rostliny v zimě?

0

Zimní období je pro pokojové rostliny obtížné. Musí se popasovat s nedostatečnými světelnými podmínkami a teplým suchým vzduchem z vytápění. Díky našim tipům na péči však vaše pokojíčky přežijí toto tmavé období bez újmy.

Aby pokojové rostliny přežily zimu, při péči o ně je třeba myslet na několik důležitých věcí. V zimních měsících musí totiž čelit úplně jiným podmínkám, na jaké jsou zvyklé. Především je to teplý vzduch z topného systému, který sice stimuluje jejich růst, ale intenzita světla je pro mnoho druhů v tomto období nedostačující. Navíc jde o suchý vzduch, který zvyšuje riziko napadení škůdci au tropických druhů způsobuje žloutnutí listů.

Nepřehřívejte je, ale přisvětlujte
Bez ohledu na to, jak láskyplně se věnujete své pokojové rostlině – není-li spokojena s umístěním, musíte se o ni postarat. Pokojové rostliny by obecně, ale zejména v zimě, neměly být příliš přehřáté. U mnoha druhů takové jevy vedou k opadávání listů ak rozšiřování škůdců. Citlivé druhy proto uchovávejte přes zimu v místnosti, která je chladnější, například v ložnici. Překurovat byste neměli ani své obývací pokoje. Raději nastavte termostat na radiátoru tak, aby se teplota přes noc snížila. Kromě vzduchu, dostatku vody a živin je pro zdravý růst rostlin důležitým faktorem světlo. Pokud nemáte velká okna, nedostatek světla v zimě můžete kompenzovat umělým osvětlením. Sortiment v současnosti zahrnuje také LED žárovky s dlouhou životností a velkým světelným spektrem, které spotřebovávají málo elektřiny a nezahřívají se ani po delším používání. Pokud si nainstalujete časovač, můžete čas svícení ovládat, jak potřebujete.

Zvyšujte vlhkost!
Topení značně vysušuje vzduch v místnosti, a proto jsou mnohé pokojové rostliny vděčné za opatření, kterými můžete zvýšit vlhkost vzduchu. Na výběr máte několik možností: rosení, misky s vodou nebo interiérové ​​zvlhčovače, které zavěsíte na radiátor. Druhy vyžadující vyšší vzdušnou vlhkost minimálně 2krát týdně roste rozprašovačem, případně sprchujte vlažnou vodou. Druhy s nejvyššími nároky na vzdušnou vlhkost, jako jsou masožravé rostliny, je třeba mít během zimy zavřené v pokojových sklenících, které jim poskytnou optimální podmínky.

Osprchujte nebo otřete listy
Zatížení prachem v místnosti je v topném vzduchu vyšší než v létě. Zároveň je v zimě velmi důležité, aby slabé denní světlo pronikalo na listy bez ztráty a nebylo blokováno vrstvou prachu. To je také důvod, proč byste měli malolisté pokojové rostliny sprchovat vlažnou vodou každé čtyři až šest týdnů. Velkolisté a dekorativní rostliny zbavujte prachu pomocí jemného hadříku, případně si jej můžete navlhčit. Při odstraňování prachu z listů je třeba postupovat opatrně, abyste nepoškodili listy. Na druhy s jemnějšími listy použijte plochý štětec.

Odstraňování prachu z listů pokojových rostlin
Pokud v zimě pravidelně odstraňujete prachovou vrstvu z listů pokojových rostlin, zajistíte jim více světla. | Zdroj: Shutterstock
Dávejte pozor na škůdce
Jednou za týden zkontrolujte pokojové rostliny, zda nejsou napadeny škůdci. Všímejte si listů, jestli nemají lesklý a lepkavý povrch na spodní straně nebo světlé tečkové skvrny. V případě prvního příznaku jde o napadení červci, které známe spíše pod názvem puklice. Obvykle se zdržují na spodní straně listů a škodí sáním rostlinných šťáv. Tento škůdce má vypouklé hnědé tělo, které tvoří jeden celek s voskovým krunýřem. V druhém případě jde o napadení rostliny roztoči, které se rychle šíří a živí se šťávami rostlin. Pokud proti nim nezasáhnete včas, vytvoří se na listech jemná bílá pavučinka, listy zežloutnou a uschnou. Infikované pokojové rostliny ihned přeneste do karantény, tzn. do místnosti, ve které se parazité nemohou šířit na zdravé jedince, a proti škůdcům bojujte vhodnými pesticidy (Apollo 50 SC proti roztočům či Dursban 480 EC proti červcům).

NO COMMENTS

Exit mobile version