Trvalá tmavozelená tráva, která roste v trsech – známá z volných ploch v přírodě je stále oblíbenější i na zahradách a dvorech. Mátonoh vytrvalý (lolium perenne) je atraktivní kvůli neupravenému přírodnímu vzhledu a dlouhověkosti. Je podstatně pevnější, než mnohé jiné trávy, a také barevně výraznější. Dnes je často součástí travnatých směsí.
Mátonoh vytrvalý je z pěstitelského hlediska ideální pro trávníky, neboť tvoří trsy s vláknitými, trsovitými kořeny. Navíc, s jícnem založíte trávník nejrychleji. Hladké, tmavozelené listy jsou na jedné straně lesklé, a pokud je necháte dlouho růst, vytvářejí vysoké stonky klásků, které nesou květiny. Klásky dosahují výšky 30 až 50 cm a květiny se objevují od konce jara do poloviny léta. Mátonoh je původně evropskou trávou, často byl považován za plevel. Po staletí se široce pěstuje jako krmná plodina pro hospodářská zvířata. Dnes existuje mnoho odrůd vyšlechtěných pro různé účely.
Mátonoh vytrvalý (lolium perenne)
Ze semene i jako trávníkový koberec
Mátonoh vytrvalý velmi dobře roste na široké škále půdních typů s přirozeným obsahem živin a je nenáročný na pěstování. Výsev je vhodný na jaře nebo na podzim, dnes lze pořídit i hotový trávníkový koberec z mátonohu, který jen položíte na pozemek. Osivo je mnohem levnější, ale trvá několik měsíců, než se vytvoří použitelný trávník, zatímco trávníkový koberec okamžitě změní prostředí.
Je však nákladnější a jeho pokládání vyžaduje více práce. Po založení trávník pravidelně
kostě – ideální výška sečení pro trávník pro všeobecné použití je kolem 5 cm.
Mátonoh vytrvalý (lolium perenne)
Na pastviny, i na sportovní trávníky
Mátonoh je jednou z nejjednodušších a nejrychleji vypěstovatelných trav, které klíčí a rostou ze semen. Díky tomu jsou velmi oblíbené u zemědělců a krajinářů, kteří chtějí mít rychlý a efektní výsledek. Další nemalou výhodou je, že mátonoh velmi dobře snáší nejen sečení a sešlapávání, ale také časté pasení hospodářských zvířat a výrobu sena. Má schopnost rychle dorůst a zotavit se po poškození. Díky tomu je ideální na pastviny, ale také na sportovní trávníky s vysokým zatížením, pro které byly šlechtěním vyvinuty trpasličí jemnější listnaté odrůdy vánice.
Mátonoh vytrvalý (lolium perenne)
Zdroj: iStock
Má rád slunce, ale vydrží i mráz
Mátonohu se daří zejména na plochách, které nejsou orientovány na sever. Má rád plné slunce a částečný stín. Je známo, že přitahuje ptáky, avšak včely, motýli a užitečný hmyz nepřitahuje. Je bezpečný
i pro domácí zvěře. Vynikající zvládá i mráz, dokonce snáší i teploty pod – 15 stupňů Celsia
bez sněhové přikrývky. Zajímavé je, že tato tráva téměř chybí v suchých stanovištích a v lesích
s nedostatkem živin v půdě.
Mátonoh vytrvalý (lolium perenne)
Aby nevytiskl luční květiny
Nevysévejte mátonoh na louku s divokými květinami, protože je velmi silný a vymačká kvetoucí rostliny.
Chcete-li přeměnit konvenční trávník na louku s divokými květy, do trávníku z mátonohu vysaďte poloparazitickou jednoročku – chřestýš pozdní. Částečně blokuje růst trávy a umožňuje lučním
květem růst a kvést i vedle mátonohu.