Pondělí, 5 června, 2023
aktualne

10 důvodů proč zvolit dřevinu hevea

Dřevina s původním názvem Hevea Brasiliensis (česky Kaučukovník) je původem z jižní Ameriky, kde se nachází převážně v Amazonském pralese. Kvůli jejím specifickým potřebám k pěstování, našla vhodné podmínky z mnoha destinací na světě pouze v několika oblastech jižní Afriky a jižní a jihovýchodní Asie.

Kvality kaučukovníku jako kvalitní a stabilní dřeviny byly objeveny relativně nedávno. Hlavním důvodem k pěstování dřeviny Hevea nebyla těžba dřeva, ale získávání latexu z kůry stromů, který se následně využíval k výrobě kaučuku. Po 25-30 letech, kdy již pěstování dřeviny pro tyto účely není ekonomicky efektivní, jsou stromy pokáceny a dále zpracovány. Dříve byly stromy po vykácení páleny.

Vlastnosti dřeva
Technickými vlastnostmi je dřevo hevea brasiliensis velmi podobné dubu, který je jedním z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších materiálů pro výrobu kvalitního nábytku. Z tohoto důvodu dostala dřevina i svůj alternativní název – malajský dub. Dřevo má hustotu v suchém stavu 560-640 kg/m3, při kácení je bělavě žluté a časem směřuje k bledě krémové barvě, často s růžovým nádechem. Bělavé dřevo (splint) se neliší od jaderného dřeva. Je jemně vrstevnaté, ale s rovnoměrnou strukturou.

Hevea a ekologie
Používání dřeva z hevea brasiliensis pěstovaných na plantážích pomáhá zabraňovat likvidaci tropických pralesů, které se velkou měrou podílejí na stabilitě životního prostředí naší planety. Pěstování meziplodin pod kaučukovníky přispívá ke stabilizaci často porušeného zachytávání vody. Stávající plantáže jsou také významným místem akumulace uhlíku, neboť představují přibližně jednu čtvrtinu všech stromových plantáží v tropech.

Použití
Díky svým vlastnostem, struktuře, vzhledu a možnosti úprav lakováním a mořením má dřevo hevea obrovské spektrum využití. Dřevo lze použít k výrobě podlah, schodišť, dveří, zábradlí, nábytku, kuchyní, stolů a židlí, regálů, parapetů, prahů, obkladů stěn a pro výrobu dalších truhlářských prvků.

10 důvodů proč zvolit dřevinu hevea
výrazně levnější než obdobná dubová spárovka
dobře se zpracovává
má dobré vlastnosti pro lepení
je stabilní
vydrží velké mechanické zatížení
dobře se moří a lakuje
je odolná proti bakteriím, houbám a plísním
má světlejší zajímavou kresbu dřeva
ušlechtilá dřevina budoucnosti
pochází z obnovitelných zdrojů
Dostupnost
Slovenská společnost AS TRADING, zařadila do svého stabilně nabízeného sortimentu smrkového sušeného hoblovaného řeziva různých rozměrů, právě zmiňované spárovky hevea. Ve standardní dostupnosti skladem naleznete spárovky v tloušťkách 20, 30 a 40 mm, v šířkách 660, 950 a 1220 mm a délkách 1500, 2250, 3000 a 4500mm. V případě zájmu poskytují také formátování rozměrů na míru. Spárovky lze koupit osobně na pobočkách firmy AS TRADING v Bratislavě, Banské Bystrici, nebo v Popradu.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles