Čtvrtek, 25 dubna, 2024
aktualne

Jak si na zimu přenést bylinky do interiéru a co udělat, aby se jim uvnitř dařilo

Pěstovali jste v létě a na podzim venku bylinky? Ani studené počasí neznamená, že s jejich pěstováním musíte skončit nebo čekat do jara. Jednoduše je přemístíte do interiéru. Jak je přesadit z volné půdy a pěstovat uvnitř, aby rostly i přes dlouhé zimní měsíce?

Bylinky patří k užitkovým rostlinám, které se v interiéru pěstují nejsnáze. Ideální je, když jsou již posíleny vnějším pěstováním z letních dnů a zdravé. Pozitivní je, že většina bylinek na rozdíl od rajčat, okurek a mnoha jiných zeleninových rostlin, potřebuje méně světla, a tak dokážou i v zimě dále růst a produkovat chutnou nať či listy i uvnitř. Velká část jednoletých i víceletých bylin dokáže prospívat v interiéru, stačí jim sluneční parapet nebo dobře osvětlená místnost poskytující dostatek světla.

Způsob, jak správně přenést bylinky na zimu dovnitř, závisí na tom, zda se jedná o víceleté nebo jednoleté rostliny. V případě víceletých bylin je postup jednoduchý. Začnete tím, že rozdělíte zdravou část stávající rostliny a přesadíte ji do menší nádoby. Rozdělit kořen je zapotřebí, aby jí stačilo méně půdy, kterou bude mít k dispozici v květináči.

Interiérové ​​pěstování a přesazování bylinek

Máta, tymián, pažitka
Seznam trvalek, které dokážou růst v interiéru, je poměrně dlouhý a působivý. Máta, tymián a pažitka jsou vynikající volbou, a to nemusíte mít spoustu zkušeností s jejich pěstováním. Nevyžadují ani mnoho půdy a jsou docela odolné i pro případ, že vynecháte jeden nebo dva dny zavlažování. Máta je jednou z nejjednodušších rostlin ze všech bylin k přesazování z exteriéru. Jednoduše vykopejte zdravou část z mateřské rostliny a zasaďte ji do květináče s čerstvou zeminou. Potom stačí jen najít sluneční parapet.

Oregano, petržel, majoránka, rozmarýn
Další vytrvalé bylinky, které dobře rostou uvnitř, jsou oregano, petržel (dvouletý) a majoránka. Všechny rozdělené bylinky z vnějšího růstu jsou nenáročné na údržbu. Pěstování jedné bylinky v interiéru je ovšem náročnější – je jí rozmarýn. Rozmarýn může růst v interiéru, ale potřebuje k tomu více světla než ostatní bylinky. Také se nemusí vždy po rozdělení ujmout a náročněji se pěstuje i ze semene.

Kdy přemístit bylinky dovnitř?
Tajemství úspěchu při „zachranění“ venku pěstovaných bylinek spočívá v tom, že je přesadíte do květináčů dříve, než mráz zastaví jejich růst. Jakmile se trvalá bylina setká s hlubokým chladem, jde do spánku. Dostat ji z něj i po přenesení dovnitř je náročné, nemusíte uspět. Pokud tedy vidíte v předpovědi nízké teploty, najděte si čas na to, abyste vykopali část bylinek, které si chcete prosadit dovnitř. Při prvních hrozících mrazech (pokud jste stále ještě nevykopali bylinky a nepřenesli je dovnitř) je během chladných nocí alespoň zakrývejte.

Jak ze země vybrat část rostliny k zasazení do květináče
Dá se to bez větších problémů. Vyberte malou zdravou část z bylinky pěstované v zemi, ideálně z jejích okrajů. V těchto oblastech obvykle rostou nejmladší části a lze je snadno oddělit od hlavní rostliny. Není třeba vykopat celou rostlinu. Oblast, ze které jste odebrali mladé části rostliny, vždy opět naplňte zeminou. To pomáhá chránit stávající kořeny vytrvalé byliny v zimě. Kořenem původní rostliny poskytněte čerstvou půdu, aby se na jaře uměli opětovně rozrůst.

Nečekejte na poslední chvíli. Dobrým způsobem, jak pomoci bylinkám přizpůsobit se na přezimování v interiéru je, že jejich části do květináčů přesadíte už na začátku podzimu nebo v jejím průběhu, kdy ještě mrazy nehrozí.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles