Navzdory moderním technologiím ještě i dnes existují mýty o stavbách ze dřeva. Ani majitelé pozemku v obci Klokočná u Prahy nebyli zpočátku dřevostavbě moc nakloněni. Představovali si, že v domě ze dřeva je příliš teplo nebo naopak zima, že snadno může shořet, poškodí ji hmyz či houby. Přesto jsou dnes hrdými majiteli „Domu se žlutými okny“, který byl postaven na klíč z masivních dřevěných panelů.
Jednopodlažní stavba se sedlovou střechou působí v mnohém tradičně, ačkoli má mnoho prvků japonské architektury – například přesahy střech, kterým v naší lidové architektuře říkáme gánek. Tyto přesahy jednak chrání dům před povětrnostními podmínkami a letním přehříváním, a jednak umožňují venkovní posezení na terase za každého počasí.
Avšak v jedné oblasti zcela narušuje zvyky a pravidla nejen starších, ale také moderních domů. Stavba se totiž neotevírá na jih, jak to bývá, ale
naopak – na sever. Přestože se může toto řešení zdát jako velmi špatné vzhledem k přirozenému světlu a teplu v interiéru, letní dny ukázaly, že opak je pravdou. Díky tomuto řešení domácích neobtěžuje hluk ze silnice. Na sever jsou orientovány všechny ložnice a odpočinkové zóny, bonusem navíc je výhled na les.
Jednopodlažní dřevostavba s prosklením a japonskou zahradou
Dům je postaven na klíč z masivních dřevěných panelů. Zdroj: Martin Zeman
Žluté rámy, dřevo ani kov si neuměly představit
Další zajímavostí jsou žluté rámy oken a dveří. Stavbu oživují, zpestřují, zároveň poukazují na to, že v ní žijí tvořivé osobnosti se smyslem pro vtip a netradiční řešení. Domácí si totiž nevěděli vedle dřevěné fasády, kterou chtěli, představit ani dřevěné ani kovové rámy oken. Žluté rámy jim sedly už na první pohled.
Jednopodlažní dřevostavba s prosklením a japonskou zahradou
Žluté rámy oken a dveří stavbu oživují, zpestřují, zároveň poukazují na to, že v ní žijí tvůrčí osobnosti se smyslem pro vtip a netradiční řešení.
Živý interiér, kde jsou všichni pořád spolu
Pokud jde o zařízení interiéru, nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že interiér je jako živá bytost s velkou dávkou atmosféry a pozitivní energie. Neexistují zde žádná tmavá místa ani známky nerovnováhy. Nenajdete zde ani zbytečné chodby.
Část interiéru je otevřena až do krovu. V domě nechybí ani prádelna. Technická místnost je umístěna v patře, protože ji investoři považovali za zbytečnou. Bojler i rekuperace jsou umístěny pod šikminu, kde nikomu nevadí a pomáhají sušit prádlo.
Centrální část domu s krbem a kuchyní
Centrální část bytu tvoří různé funkce v otevřeném prostoru uspořádané kolem krbu. Zdroj: Martin Zeman
Vzpomínky na Japonsko i Singapur
Pro domácí mají velkou hodnotu vzpomínky, které si přivezly z mnoha cest do zahraničí. V novostavbě jsou ztvárněny různými způsoby – od dekorací, přes některé kusy nábytku až po architektonické prvky – vše má svůj význam. Velké množství knih umístili do široké vstupní haly řešené také na japonský způsob.
Jedýlen s masivním stolem v přírodním obývacím pokoji s krbem
Jídelní část charakterizuje tmavý masivní stůl s rozličnými židlemi také ze dřeva.
V této části se nachází i herna pro děti, dětské pokoje lze posouvacími dveřmi zcela otevřít a lze z nich přímo vejít do zahrady. Je úžasné sledovat, kolik aktivit mohou děti dělat přímo doma. Působivé je také řešení síťky nad pokojem, do které se dostanete po rohovém schodišti sloužícím zároveň jako úložný prostor.
Terasa ze dřeva garapa
Centrální část bytu tvoří různé funkce v otevřeném prostoru uspořádané kolem krbu. Světlá dřevěná kuchyně je dotvořena několika zajímavými detaily z historie a přírodními textiliemi.
Velká světlá dřevěná kuchyně s dřevěnou podlahou
Světlá dřevěná kuchyně je dotvořena několika zajímavými detaily z historie a přírodními textiliemi. Zdroj: Martin Zeman
Jídelní část charakterizuje tmavý masivní stůl s rozličnými židlemi také ze dřeva. Podkroví stavby je také využito – nachází se zde pokoj pro hosty s koupelnou. Za výbornou investici majitelé považují terasu ze dřeva garapa, která se ani po letech používání nemění.