Pátek, 19 dubna, 2024
aktualne

Jakou dokumentaci budete potřebovat, pokud se chystáte stavět svépomocí

Staré známé štěstí přeje připraveným platí v případě projektové dokumentace dvojnásob. Ať už jdete stavět podle individuálního nebo katalogového projektu, věnujte této úvodní fázi náležitou pozornost. Bude totiž na ní záviset úspěšnost celého projektu. Přinášíme sumář, který je potřebný nejen kvůli úřadům, ale vám neposlední řadě může ušetřit spoustu nervů, času i energie.
Vybrali jste se cestou katalogového projektu nebo máte návrh na míru? Katalogový dům má své plusy i minusy. Výhodou příznivější cena projektu ale také to, že až na některé výjimky bývají dobře detailně dořešeny. Minusem katalogových projektů je, že chybí přípojky, osazení na pozemek a proto není dořešena ani požární ochrana. Někdy dokonce chybí projektová dokumentace na profese.

Vše záleží na prodejci, proto se vždy před podpisem smlouvy zeptejte, co je v ceně katalogové projektové dokumentace. Vstupní cena za projekt sice může vypadat lákavě, ale všechny potřebné dodatky vám mohou tuto investici pořádně prodražit. S projektem navrženým na míru vám takové starosti odpadají. Návrh bydlení podle vašich představ bude časově náročnější a také o trochu dražší – odvíjí se od užitkové plochy, náročnosti návrhu interiéru i použitých materiálů.

  1. Architektonická studie
    Je to jednoduchý nákres bez zbytečných detailů. Stavební úřad ji nevyžaduje, spíše se jedná o vaši představu dispozičního, provozního a materiálového řešení vašeho domu. Kromě architektonická studie řeší i celkový vzhled domu – osazení v terénu, orientace a podobně.
  2. Dokumentace pro územní a stavební povolení
    Dokumentace pro vydání územního rozhodnutí řeší stavbu v širších vztazích. U jednoduchých staveb – jako jsou rodinné domy je často územní a stavební řízení sloučeno do jednoho řízení a proto v mnoha případech stačí dokumentace pro stavební povolení. Na stavební úřad se dodává ve dvou vyhotoveních. Dokumentace pro stavební povolení slouží pro vydání stavebního povolení, nikoli však pro samotnou realizaci. Na stavební úřad se dodává ve dvou vyhotoveních.
  3. Realizační dokumentace
    Realizační dokumentace se vypracovává již k samotné realizaci stavby a je mnohem podrobnější. Vždy by měla vycházet z dokumentace pro stavební povolení a ne ji pozměňovat.

Stay in Touch

To follow the best weight loss journeys, success stories and inspirational interviews with the industry's top coaches and specialists. Start changing your life today!

spot_img

Related Articles