Home Rady a Návody Jak připravit fotovoltaiku a tepelná čerpadla na záplavy

Jak připravit fotovoltaiku a tepelná čerpadla na záplavy

0

S narůstajícími extrémními meteorologickými jevy, jako jsou záplavy, se domácnosti vybavené fotovoltaickými systémy a tepelnými čerpadly musí připravit na potenciální rizika. Jak efektivně zabezpečit tato zařízení a minimalizovat škody při velké vodě?

1. Vypnutí elektřiny a odpojení zařízení

Nejprve vypněte hlavní jistič, aby se zabránilo elektrickému proudu v případě zkratu nebo vniknutí vody do technické místnosti.

Vypněte všechny elektrické spotřebiče v ohrožené oblasti, zejména fotovoltaické systémy a tepelné čerpadlo. Ujistěte se, že jsou všechny kabely a konektory odpojeny a bezpečně uschovány mimo dosah vody.

2. Přemístění baterií a citlivých částí

Pokud máte bateriové úložiště fotovoltaických systémů, přemístěte ho do vyšších pater nebo na bezpečné, suché místo. Baterie jsou velmi citlivé na vodu a mohou se poškodit.

Demontáž venkovní jednotky tepelného čerpadla (pokud je to možné): Pokud je venkovní jednotka tepelného čerpadla mobilní, demontujte ji a přesuňte na vyvýšené místo. Pokud to není možné, obalte ji vodotěsnou plachtou nebo fólií, aby byla chráněna před vodou.

3. Zajištění střídače a potrubí

Střídač je součást fotovoltaického systému, která převádí stejnosměrný proud na střídavý. Pokud ho nemůžete přesunout, obalte jej vodotěsnou plachtou a ujistěte se, že je dobře chráněný proti vodě.

Zkontrolujte potrubní systém tepelného čerpadla, zda nedochází k únikům. Pokud naleznete praskliny nebo netěsnosti, utěsněte je voděodolnou páskou nebo tmelem.

4. Připravenost na odčerpávání vody

Pro případ, že se voda dostane do vaší domácnosti, připravte si ponorné čerpadlo. Připojte k němu dostatečně dlouhou odtokovou hadici, která povede vodu mimo váš domov. Ověřte, že čerpadlo funguje a je připraveno k použití.

Ujistěte se, že okapy, odvodňovací systémy a drenáže kolem domu fungují správně, aby odváděly vodu co nejdál od technických zařízení.

5. Fotodokumentace a pojistná ochrana

Před příchodem povodně si udělejte fotografie nebo videa všech technických zařízení a jejich okolí. V případě poškození vám tyto důkazy usnadní komunikaci s pojišťovnou.

Ujistěte se, že vaše pojištění domácnosti kryje škody způsobené povodněmi. Pokud ne, zvažte rozšíření pojistného krytí.

6. Evakuační plán

Připravte evakuační plán: Plánujte, jaké kroky provedete v případě, že povodeň přijde rychle. Sdělte členům domácnosti, jak se podílet na přesunu technických zařízení a jaká opatření podniknout, aby byla chráněna. Mějte po ruce veškeré potřebné nářadí a vybavení.

7. Po povodni – revize a opravy přenechte odborníkům

Po povodni nechte technická zařízení zkontrolovat certifikovaným odborníkem. Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla mohou být zasažena vodou, což může způsobit neviditelné škody. Nezapojujte zařízení zpět do provozu, dokud nejsou ověřena jako bezpečná.

Všechna zařízení, která byla ve styku s vodou, důkladně vyčistěte a osušte. Zabráníte tak dalšímu poškození způsobenému zbytkovou vlhkostí nebo nečistotami z povodňové vody.

Mnoho firem instalující tato zařízení nabízí možnost servisu a revize. Je ale dobré volit ověřené společnosti s dobrým hodnocením. Například společnost Fotovoltaika Gottwald nabízí možnost jak revize fotovoltaické elektrárny, tak servis tepelného čerpadla.

NO COMMENTS

Exit mobile version