Jednou z moderních technologií v oblasti zabezpečení, se kterými se dnes můžete setkat čím dál častěji, jsou elektromagnetické zámky. Kombinují sílu magnetismu s moderními technologiemi a poskytují vysokou úroveň zabezpečení. V tomto článku se podíváme na princip jejich fungování a řekneme si, kde se nejčastěji používají.
Jak funguje elektromagnetický zámek?
Základem elektromagnetického zámku je magnetická síla. V podstatě se skládá ze dvou hlavních částí: elektromagnetu a kovové destičky. Elektromagnet je pevně připevněný ke dveřnímu rámu, zatímco kovová destička je umístěna na samotné dveře. Když je systém aktivován (tedy když dojde k připojení elektrického proudu), elektromagnet se silně přichytí ke kovové destičce a tím dveře pevně uzavře.
Jak je to, když vypne proud
Fungování elektromagnetického zámku závisí na dodávce elektrické energie. Proto je lepší jejich instalaci nechat na zkušených zámečnících jako je Lock-Zámečník Praha 11. Jakmile je elektrický proud přerušen, zámek se automaticky odblokuje a dveře lze otevřít. Tato technologie je známá pod pojmem fail-safe. To je užitečné. Když je potřeba rychle evakuovat lidi v budově. Například při požáru. Pak, ale existují i systémy označované jako fail-secure. Ty naopak zůstávají zamčené i při výpadku elektrického proudu. Takové zámky se instalují tam, kde otevření dveří v případě výpadku proudu by mohlo znamenat riziko. Například u trezorů nebo citlivých oblastí.
Výhody elektromagnetických zámků
Jednou z hlavních výhod elektromagnetických zámků je jejich jednoduchost a spolehlivost. Protože nemají žádné mechanické pohyblivé části, neopotřebují se nepoškodí jako ty běžné. Navíc jsou velmi odolné vůči vloupání, protože magnetická síla, kterou vytvářejí, může být extrémně silná (v některých případech až několik set kilogramů). Navíc lze zámky snadno zapojit do širších bezpečnostních systémů. Lze je propojit s kamerami, poplašnými systémy nebo přístupovými kartami. Zkrátka si s jejich pomocí můžete vybudovat komplexní a promyšlené zabezpečení. S případnými možnosti propojení vám poradí Lock-Zámečník Praha 11 a navrhne i další možné součásti zabezpečení.
Kde se elektromagnetické zámky používají?
Elektromagnetické zámky nacházejí uplatnění na celé řadě míst, ale nejčastěji ve veřejných a komerčních budovách, kde je díky nim možné snadno řídit přístup zaměstnanců do jednotlivých částí budovy. Školní zařízení používají elektromagnetické zámky k ochraně studentů a zaměstnanců a ke snadné kontrole přístupu. A samozřejmě na místech, kde potřebujete vysokou úroveň zabezpečení. Například v bankách nebo skladech cenností.
Elektromagnetické zámky jsou moderní a chytré náhrady běžných zámků a kovových klíčů. Díky své bezpečnosti a spolehlivosti si je lidé začínají montovat i ve svých domovech. Jsou jednoduché, odolné a můžete je snadno začlenit do svého stávajícího zabezpečení.